Jak vybrat hokejku?
Co je tvrdost (flex) shaftu a jakou bych měl vybírat?
Tvrdost shaftu, většinou označována jako flex ovlivňuje míru, kterou se vám shaft propne (prohne) během střely či přihrávky. Obecně platí čím větší číslo jako označení shaftu je, tím méně se při střele či přihrávce propruží, tím je tedy shaft tvrdší! Tvrdosti shaftů začínají u těch označovaných jako YTH a to u čísla přibližně 42 a končí nejčastěji u čísla 110 (respektive 120). Střední tvrdostí a obecně nejpoužívanější je střední neboli medium flex – označovaný jako 85 či až 100. Při výběru tvrdosti shaftu se lze pomocně řídit podle své váhy a výšky a v neposlední řadě i podle typu hry, kterou hráč preferuje. Zjednodušeně se dá říci, že pokud máme ke dvěma metrům měřícího hráče, vyžívajícího se ve střelbě „golfákem“, měl by vybírat co nejtvrdší tvrdost shaftu. Naproti tomu menší a rychlý hokejový technik, nejčastěji využívající své zápěstí by měl volit maximálně tvrdost okolo 85 či 95. Samostatnou kapitolou jsou pak děti, u nichž je největší chybou uříznout seniorskou hůl – více vysvětlení níže v popsání jednotlivých kategorií holí.
Jaký vybrat záhyb čepele?
Je velice těžké doporučit komukoliv vhodný záhyb přesně pro něj. Pokud jste na vážkách a nemáte s výběrem záhybů zkušenosti či nemáte žádný svůj oblíbený, doporučujeme vybrat ten nejstandardnější, se kterým se setkáte na trhu nejčastěji – každý výrobce ho sice označuje jinak, nicméně nejznámější je pod označením SAKIC (Easton – Sakic, Bauer – Backstrom, RBK – 19, CCM – 19, Salming – 11, TPS – 119 Bergeron, SWD – 26 Stastny).
Na internetu se uvádí délka hole? O jakou míru se jedná?
Jedná se o délku shaftu (od špuntu po místo, kde shaft začíná přecházet v čepel). Standardně je to u seniorských holí míra okolo 152cm.
Jaká velikost hole je pro mě vhodná?
Obecně se hole rozdělují do 4 hlavních kategorií – YOUTH, JUNIOR, INTERMEDIATE a SENIOR (zkratky YTH, JR, INT za názvy holí) – níže si popíšeme pro koho jsou hole z jednotlivých kategorií určené.
1) YOUTH – hokejky pro nejmenší hokejisty, vhodné přibližně od 3 do 6 let. Mají velmi měkoučký shaft (tvrdost většinou okolo 42), šířkou profilu vhodný pro dětské ruce a zmenšenou čepel.
2) JUNIOR – hokejky vhodné pro děti přibližně od 6 do 9 let. Mají velmi měkký shaft (tvrdost většinou okolo 52), šířkou profilu vhodný pro dětské ruce a zmenšenou čepel, většinou více zahnutou, aby puk při prvních pokusech o práci s ním neutíkal.
3) INTERMEDIATE – hokejky, které jsou posledním mezistupněm mezi dětskými a seniorskými holemi. Mají o něco užší profil shaftu než seniorské hole a menší tvrdost (okolo 65), zato srovnatelně velikou čepel. Vhodné pro mladé hokejisty přibližně od 9 do 13 let.
4) SENIOR – hokejky určené pro dospělé hráče. Ti by je však měli vybírat dle doporučení, které uvádíme výše, co se týče výběru tvrdostí shaftu a záhybů čepelí.
Jaký je rozdíl mezi kompozitovými a dřevěnými holemi?
Rozdíl je především v kvalitě vlastností, které vám jednotlivé druhy holí můžou poskytnout. Kompozitové hole dávají každému hráči nesrovnatelně lepší vlastnosti v porovnání s dřevěnými. I proto, když se podíváte mezi profesionální hokejisty, jsou ti, kteří stále ještě hrají s dřevěnými holemi, naprostou výjimkou a ve většině týmu nenajdete ani jednoho. Ten rozdíl je zejména díky použitým materiálům – při výrobě kompozitových holí se používají nejmodernější materiály, které se kombinují a vyvíjí speciálně pro potřeby hokejistů, a které umožňují každému hokejistovi rychlejší střelu (dle studií až o 25%), nahrávku, ale i práci s holí.
Jaký je rozdíl mezi levnými a drahými kompozitovými holemi?
Rozdíl je znovu především v kvalitě vlastností, které jednotlivé modely holí poskytují. Stejně jako u většiny věcí v normálním životě i u kompozitových hokejek je to tak, že čím dražší hůl si koupíte, tím lepší vlastnosti pro vaši hru dostanete. V dražších modelech jsou použity lepší kompozitové materiály, proto jsou lehčí, práce s pukem je s nimi lehčí a střely či přihrávky rychlejší. Přímá úměrnost však nebývá, co se týče odolnosti – levnější modely bývají kolikrát odolnější než ty dražší.
Jak vybrat hokejovou helmu?
Zde platí jednoduché pravidlo – takovou jaká bude hráči na hlavě dobře sedět, čili bude mu pohodlná. Z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit si trochu připlatit a koupit helmu s gelovými polštářky popř. „štelovacím“ kolečkem popř. popruhem v zadní části helmy. Takovéto helmy vyrábí všechny větší „hokejové“ firmy (CCM – typ Vector 10, RBK 6 – 8, Easton Stealth 13 a výš, Bauer 5500 a výš, atd.) Stupeň ochrany je u všech výrobců (dle typové řady) téměř totožný.
Jaké vybrat brusle?
Posledním tématem jsou brusle. I zde by se dalo zjednodušeně říct – kupte Bauery a nic nemůžete pokazit. Velmi zjednodušeně tomu tak je, ALE ……
I taková firma jako je Bauer (největší, nejrozšířenější a dovolím si říct i nejkvalitnější výrobce bruslí) vyrábí brusle, které nejsou přímo určené na závodní hokej, ale spíše na veřejné bruslení, rybník atd. Jedná je většinou o nejnižší modelové řady (tak je to mimochodem i u ostatních výrobců – CCM, RBK a Easton) . Tyto brusle mají měkkou botu a velmi nízkou ochranu a tlumení nárazu. Rána pukem do takovéto brusle je pak velmi bolestivá a může vést i ke zranění. Brusle na hokej by tedy měla mít pevnou botu, ideálně pokud jí nelze vůbec promáčknout. Taková brusle se pak po zásahu pukem neprohne, ale zachytí většinu nárazové energie.
U nejmenších dětí být takto „tvrdé“ brusle nemusí. Ti přeci jen ještě takovou energii puku dát neumí.
U hráčů, kterým již neroste noha je pak ideální koupit brusli s tepelně tvarovatelnou botou, kdy v obchodě brusli nahřejí ve speciální troubě a pak jí na noze hráči vytvarují přesně dle jeho potřeb. V dnešní době se tvarovatelné brusle dají pořídit od cca 4.500,- Kč.
Nejnovější komentáře